24x36.pl

FOTOGRAFIA | GRAFIKA | WEB DESIGN

 

O NAS i o 24x36mm

czyli nie tylko autopromocja... 

Co było przed 24x36mm ? 

Skoro słusznie domyślamy się lub wiemy, że termin 24x36 to pojęcie z obszaru fotografii to warto poznać kilka faktów z jej historii.

Początki fotografii sięgają roku 1837 gdy Niepce oraz Daguerre odkryli możliwość rejestrowania obrazów na jodosrebrowych metalowych płytach. Jednak praktyczna użyteczność ich wynalazku pojawiła się dopiero w momencie gdy Daguerre odkrył sposób na utrwalanie zarejestrowanych obrazów poprzez wywoływanie swoich płyt w parach rtęci. Tak narodził się dagerotyp.

Ogłoszenie przez francuską Akademię Nauk w roku 1839 szczegółow tego wynalazku spotkało się z wielkim entuzjazmem. We wrześniu tego roku opis wynalazku Daguerre'a opublikowano drukiem. Warto wspomnieć, ze pierwszy polski przekład opisu procesu dagerotypii ukazał się jeszcze w grudniu 1839 roku w Poznaniu. Od tego momentu datuje się dynamiczny rozwój fotografii.
Jednak na początku zdjęcia robi się na miedzianych, posrebrzanych płytach a ich ekspozycja trwa około pół godziny. Ponadto, każde zdjęcie na metalowej płycie jest unikalne i niemożliwe do skopiowania. Pierwsze aparaty wykorzystywały znane już wówczas od stuleci zjawisko "camera obscura" z wykorzystaniem jednej soczewki skupiającej. Była to używając obecnego nazewnictwa - fotografia otworkowa. Pierwsze obiektywy fotograficzne pojawiły się dopiero ok. roku 1866.
W tym samym czasie zaczęto też rejestrować obrazy na mokrych płytach szklanych które na krótko przed naświetleniem pokrywane były emulsją przygotowywaną przez zawodowego fotografa.
Wprawdzie w 1871 roku angielski lekarz Maddox wynalazł suchą emulsję na szklanej płycie ale prawdziwym przełomem w historii fotografii stała się dopiero koncepcja amerykanina Eastmana. George Eastman zamiast szkła zastosował celuloid i stworzył pierwszy aparat fotograficzny na błonę zwijaną na której od razu można było pomieścić kilkanaście zdjęć.
W 1880 roku Eastman skonsumował swój sukces - na rynku pojawiła się legendarna dzisiaj firma Eastman Kodak produkująca na początku przede wszystkim materiały dla fotografów i przemysłu filmowego. Miała też swój wielki udział w rozwoju fotografii upowszechniając nowe wynalazki z tej dziedziny i wprowadzając na rynek znakomitej jakości materiały fotograficzne.
Kodak był również znaczącym producentem sprzętu filmowego i fotograficznego. Pierwsze masowo produkowane tam aparaty fotograficzne wykorzystywały błony zwojowe w formacie 6x6 lub 6x9cm. Ten format zdjęć przetrwał z powodzeniem do lat obecnych i jest wciąż stosowany w aparatach średnioformatowych.

Jednak milowym krokiem w technologicznym rozwoju i w umasowieniu fotografii było wykorzystanie jako nośnika dla zarejestrowanych zdjęć, powszechnie stosowanej w kinematografii perforowanej taśmy filmowej o szerokości 35mm (to również pomysł wprowadzony przez Kodaka). Na standardowym 160cm odcinku taśmy filmowej można było zarejestrować 36 zdjęć o wielkości 24x36mm, ponad 50 zdjęć wielkości 24x24mm a nawet 70 zdjęć o wielkości 18x24mm. Największą popularność spośród tych formatów zyskał format 24x36mm.

To właśnie wprowadzenie tego formatu wraz z zapakowaniem filmu do poręcznej, standardowej i taniej kasety spowodowało upowszechnienie fotografii.

Czytaj dalej:

WIĘCEJ O NAS: - niebawem :))

  • Tadeusz Pękacz
  • "Ascetic" Tadek Pękacz Jr
  • Nasi klienci

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Proponujemy włączenie trybu pełnoekranowego podczas przeglądania tej witryny - zobaczysz więcej.

 

© 24x36.pl  2012-   Wszelkie prawa zastrzeżone

 

 

NOTE: This site is based on malihu's - Sideways Fullscreen Image Gallery script - Thanks a lot!
Trwa ładowanie...
Aby zobaczyć inne ilustracje - klikaj