24x36.pl

FOTOGRAFIA | GRAFIKA | WEB DESIGN

 

O NAS i o 24x36mm

czyli nie tylko autopromocja... 

Jak przebiegała ewolucja aparatów formatu 24x36mm ? 

Powszechna akceptacja pomysłu z wykorzystaniem perforowanego filmu zamkniętego w światłoszczelnej kasecie była bardzo silnym impulsem dla konstruktorów sprzętu fotograficznego.

Techniczny rozwój aparatów małoobrazkowych (czyli bazujących na perforowanym filmie 35mm) we wszelkich ich odmianach - zarówno popularnych aparatów przeziernikowych jak i profesjonalnych lustrzanek jednoobiektywowych, trwał nieprzerwanie aż do końca XX wieku. To w tej grupie aparatów wprowadzono systemy pomiaru światła przez obiektyw, pryzmat pentagonalny, systemy autofocus, migawkę szczelinową, mechaniczny transport filmu i wiele innych rozwiązań. Oczywiście, cały czas udoskonalano również technologie wytwarzania materiałów światłoczułych redukując wielkość ziarna emulsji, poprawiając odwzorowanie barw i powiększając ich czułość.

Dopiero ofensywa fotografii cyfrowej oraz jej coraz większa dostępność zakończyła ten etap rozwoju technologii fotograficznych - rejestracji obrazów poprzez procesy fotochemiczne i z użyciem sprzętu bazującego na rozwiązaniach mechanicznych. Jednak bez przesady można stwierdzić, że konstrukcję mechaniczną aparatów doprowadzono do perfekcji. Widać to wyraźnie obserwując najnowsze rozwiązania sprzętowe - wszelkie nowe funkcjonalności pojawiają się w obszarze zastosowanych elementów elektronicznych i technologii komputerowych oraz oprogramowania.

Obecny etap technologicznego rozwoju fotografii to fotografia cyfrowa oparta na komputerowym przetwarzaniu obrazu zarejestrowanego na światłoczułej matrycy. Produkowane aktualnie aparaty fotograficzne to hybrydy będące połączeniem najlepszych rozwiązań wymyślonych dla lustrzanek małoobrazkowych z komputerowymi systemami do przetwarzania i rejestracji obrazu. Tutaj również, na naszych oczach odbywa się ewolucja - coraz bardziej doskonałe i coraz bardziej wydajne są procesory przetwarzające w czasie rzeczywistym obraz rejestrowany przez matrycę - obecne pozwalają na zdjęcia seryjne w tempie do 10 klatek na sekundę (przy pełnych rozmiarach matrycy). Dodatkowo producenci przechodzą od dotychczas stosowanych "małych" matryc formatu APS (o wielkości ok. 25,1x16,7 mm zależnie od producenta) do matryc tzw. pełnoklatkowych (full-frame) o wielkości 24x36mm.
Czyli - wraca format 24x36mm!

Skąd ten powrót do formatu 24x36mm? - wszystko to dlatego, że fizyczny rozmiar matrycy oraz wielkość pojedynczej jej komórki ma bezpośredni związek z wieloma jej istotnymi parametrami takimi jak użyteczna czułość, poziom szumów (w pewnym uproszczeniu ekwiwalent ziarna w tradycyjnym filmie). Czyli - im większy rozmiar matrycy, tym relatywnie większe mogą być fotokomórki rejestrujące pojedyncze piksele obrazu i automatycznie mniejszy jest poziom ich szumów termicznych. Z drugiej strony patrząc - matryca o większej powierzchni pozwala na upakowanie większej ilości elementarnych komórek z jednoczesnym zachowaniem ich dobrych parametrów szumowych.

Ten kierunek rozwoju lustrzanek cyfrowych jest absolutnie racjonalny i logiczny - choćby dlatego, że linie technologiczne do produkcji "małych" matryc cyfrowych już się zamortyzowały zaś technologia do produkcji matryc 24x36mm jest już doskonale opanowana - od kilku lat wg niej produkowane są najnowsze procesory do komputerów PC.
Poza tym, producenci nie mogą ignorować faktu posiadania przez użytkowników swojego sprzętu, komponentów dedykowanych do formatu 24x36mm (a szczególnie wyprodukowanych milionów wysokiej klasy obiektywów)...

Czytaj dalej:

WIĘCEJ O NAS: - niebawem :))

  • Tadeusz Pękacz
  • Tadek Pękacz Jr
  • Nasi klienci

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Proponujemy włączenie trybu pełnoekranowego podczas przeglądania tej witryny - zobaczysz więcej.

 

© 24x36.pl  2012-   Wszelkie prawa zastrzeżone

 

 

NOTE: This site is based on malihu's - Sideways Fullscreen Image Gallery script - Thanks a lot!
Trwa ładowanie...
Aby zobaczyć inne ilustracje - klikaj